Ruch AA

Niezrównana pomoc dla trzeźwiejących, powracających do zdrowia alkoholików

leczenie uzależnień, leczenie alkoholizmu, terapia alkoholowa, alkoholizm leczenie

Nawrót choroby alkoholowej

Dlaczego nie da się wyleczyć choroby alkoholowej? Jest to choroba przewlekła, nawracająca, postępująca i śmiertelna. Nie można jej wyleczyć, ponieważ osoba, która raz zostaje alkoholikiem, jest nim już na zawsze.nawrót choroby alkoholowej

Nie da się najpierw utracić kontroli nad ilością i częstotliwością spożywanego alkoholu, później wyleczyć tę dolegliwość, a później pić w sposób kontrolowany. Wielu alkoholików po leczeniu, którzy doświadczają nawrotu choroby alkoholowej zaczynają wpuszczać do swojej głowy na nowo mechanizmy iluzji i zaprzeczania. Jest to standardowy objaw choroby alkoholowej.

"Mogę znowu pić"

Osoby uzależnione myślą wtedy, że skoro już przeszli cały proces terapii, nie piją już od jakiegoś czasu to wygrali z chorobą. Zaczynają się przypuszczenia i spekulacje - "myślę, że potrafię już pić w sposób kontrolowany, bo alkohol nie ma już nade mną władzy - mogę przestać kiedy chcę, już raz mi się udało". Nawrót choroby alkoholowej może nastąpić w każdej chwili, nawet po kilkunastu latach całkowitej abstynencji.

Objawy nadchodzącego nawrotu choroby alkoholowej

Podczas leczenia alkoholizmu w ośrodku terapii. osoby uzależnione są uczone na temat nawrotów choroby alkoholowej. Dlatego po zakończeniu terapii są odpowiednio przygotowani na konfrontację z rzeczywistością bez alkoholu. Jakie są więc objawy nawrotu alkoholizmu? Na co niepijący alkoholik powinien zwrócić szczególną uwagę?nawroty choroby alkoholowej

  • powrót do myślenia o możliwości kontroli wypijanego alkoholu;
  • problemy z planowaniem, przewidywaniem, pamięcią i koncentracją;
  • ogólne skołowanie, zagubienie;
  • zachowania obronne, negowanie, zaprzeczanie swojemu stanowi;
  • typowe objawy depresji: spadek nastroju, bezsilność, brak chęci do podejmowania działań, brak motywacji;
  • odreagowywanie na najbliższych lub ludziach, którzy znajdują się wokół;
  • odrzucenie pomocy terapeutów i zaniechanie spotkań z innymi niepijącymi alkoholikami;
  • utrata kontroli nad sytuacją, a w rezultacie - powrót do alkoholu.

Nie każdy nawrót choroby alkoholowej kończy się powrotem do picia. Dobrze przygotowany niepijący alkoholik potrafi rozpoznać symptomy i w odpowiednim czasie zgłosić się po pomoc. Wsparcie najbliższych również gra tutaj bardzo ważną rolę.

Jeżeli występują u Ciebie nawroty choroby alkoholowej - którykolwiek z powyższych objawów - koniecznie skontaktuj się ze swoim terapeutą.

Zobacz także:

Sprawdź prywatny ośrodek leczenia uzależnień Kraków, tak samo jak odwyk dla alkoholików. Dowiesz się ciekawych informacji.

Trzeźwiejący alkoholicy muszą zdawać sobie sprawę z możliwości nawrotu choroby alkoholowej. Podczas leczenia alkoholizmu Kraków pacjenci nabywają odpowiedniej nauki, aby radzić sobie z życiem po wyjściu z ośrodka, które nie uwzględnia alkoholu.

Pomoc dla osób uzależnionych