Sed consequat suscipit est, vitae dapibus ipsum iaculis sed. Donec ut enim in risus molestie posuere non eu massa. Vestibulum vel odio vel libero rutrum. Sed consequat suscipit est, vitae dapibus ipsum iaculis sed. Donec ut enim in risus molestie posuere non eu massa. Vestibulum vel odio vel libero rutrum.
Alkoholizm leczenie Kiedy osoba uzależniona "odbija się od dna"...
Nawrót choroby alkoholowej Dlaczego nie da się wyleczyć choroby...
Mechanizmy uzależnienia Alkoholizm nie bez powodu nazywany jest...
Odwyk dla alkoholików Jak pokazać alkoholikowi, że ma problem?...
Kiedy osoba uzależniona "odbija się od dna" postanawia szukać pomoc i w różnych okolicznościach najczęściej udaje się na leczenie alkoholizmu. Po utracie pracy, zniszczeniu relacji z najbliższymi osobami, konfliktach z prawem i innych przykrych skutkach spożywania alkoholu bez kontroli w końcu osoba chora udaje się do lekarza, zazwyczaj pierwszego kontaktu.
Alkoholik udaje się tam nie po to, aby dowiedzieć się jak przestać pić, tylko żeby usłyszeć, że nie ma problemu z alkoholem. Aby utwierdzić się w swoim przekonaniu. Alkoholizm i leczenie jest dla niego niedostępną, najbardziej odległą ze wszystkich myśli.
Alkoholizm to podstępna, przewlekła choroba, która "mówi" do swojej ofiary. Wprowadza wiele zmian nie tylko w zachowaniu, ale także, co bardzo istotne - w myśleniu osoby chorej. Dlatego, kiedy alkoholik przychodzi do lekarza, wcale go nie okłamuje. Mówi mu to, w co sam wierzy. Lekarzowi bardzo ciężko jest przebić się przez racjonalizacje i zakłamanie alkoholowe, operuje łańcuchami przyczynowo skutkowymi. Objawy, jakich wysłuchuje mogą świadczyć tak samo o depresji czy nerwicy:
Dlatego zdarza się, że stawia on błędną diagnozę. Natomiast jeśli trafi z diagnozą: alkoholizm, zapewne zapyta chorego, dlaczego ten pije. A on tylko na to czeka. Alkoholizm leczenie to bardzo długa droga. Od pierwszego spotkania z lekarzem do właściwej terapii mija zwykle jeszcze dużo czasu.
Kiedy lekarz zada już choremu pytanie, dlaczego on pije, zaczynają wspólnie poszukiwać przyczyn tego zachowania. Przeżycia psychiczne są jednym z najczęstszych powodów. Dochodzą do wniosku, że pacjent piję ze względu na przykre przeżycia. Zapisuje mu więc środki nasenne lub uspokajające, od których można się uzależnić w ten sam sposób jak od alkoholu.
Ruch Anonimowych Alkoholików, dokładniej jego członkowie doskonale wiedzą, że to nie przykre wydarzenia w życiu sprawiały, że pili. Wiedzą, że jest zupełnie odwrotnie. Nawet nie stawiają już takiego pytania: dlaczego alkoholik pije? Zdają sobie sprawę, że dzieje się to bez powodu. A raczej tylko dlatego, że jest alkoholikiem i najlepiej, kiedy uda się jak najszybciej na leczenie alkoholizmu opartym na modelu Minnesota.