Ruch AA

Niezrównana pomoc dla trzeźwiejących, powracających do zdrowia alkoholików

leczenie uzależnień, leczenie alkoholizmu, terapia alkoholowa, alkoholizm leczenie

Odwyk dla alkoholików

Jak pokazać alkoholikowi, że ma problem? Jak przekonać go do odwyku dla alkoholików?

Od wielu lat członkowie Anonimowych Alkoholików są najlepszymi specjalistami w otwieraniu oczu pijącym alkoholikom. Ich metody zupełnie różnią się od metod lekarzy, a wszystko z prostego powodu: Ci ludzie przechodzili przez to samo. Potrafią oni dokładnie rozpoznać kłamstwa, mechanizmy obronne i racjonalizację alkoholika, który pije. Wiedzą, ponieważ robili dokładnie to samo i już dawno dostrzegli własne zakłamanie. Członkowie AA nie mają problemy ani wątpliwości aby udowodnić osobie uzależnionej, że jest alkoholikiem. Odwyk dla alkoholików, czyli najpierw detoks a później kompleksowa terapia oparta na 12 Krokach AA to najlepsze rozwiązanie. Ale na rozmowę o tym przyjdzie jeszcze czas.

Anonimowi Alkoholicy specjalistami w otwieraniu oczu pijącym alkoholikom

Jednak żaden z ludzi AA nie pyta, jak pijący się czuje, bo doskonale wie, co on czuje. Nie wytyka mu błędów, kłamstw, braku logiki i fałszu. Nie wysłuchuje zbyt długo tłumaczeń, teorii i racjonalizacji. Anonimowy Alkoholik zdaje sobie sprawę, że każda wzmianka o alkoholizmie natychmiast atakuje osobę chorą i włączają się reakcje obronne, dlatego zamyka do nich drogę.odwyk dla alkoholików

Anonimowy Alkoholik nigdy nie powie "Ty jesteś alkoholikiem". Mówi tylko i wyłącznie o tym, że on sam nim jest. Opowiada:

  • o swoim piciu i trzeźwieniu,
  • o oszukiwaniu samego siebie i pierwszych chwilach gdy stał sobie sprawę, że jest alkoholikiem,
  • o przerażającej perspektywie obłędu na temat więzienia, śmierci,
  • o niemożności wyobrażenia sobie życia bez alkoholu,
  • o naśladowaniu innych członków AA,
  • o tym jak się dzisiaj czuje.

Nie nakłania do niczego osoby chorej, a wręcz sam mówi, że nie wie na ile przydadzą mu się te opowieści i doświadczenia. Jeśli jednak uważa, że AA mogłoby mu się przydać lub jakoś pomóc to zawsze zostanie powitany z otwartymi ramionami. Jeżeli przyjdzie i mu się nie spodoba, nikt nie będzie go zatrzymywać na siłę.

Zrozumienie i ... uświadomienie

Pijący alkoholik po wysłuchaniu takiej historii nie może uwierzyć własnym uszom. Jest zszokowany, że nic nie powiedział, a Anonimowy Alkoholik mówił o sobie, tak jakby mówił o nim. Pierwszy raz ktoś mógł go zrozumieć, bo odczuwał dokładnie to samo, co on. Nagle przychodzi ogromne przerażenie. Skoro członek AA przedstawia się jako alkoholik, to znaczy, że... Czy on też jest alkoholikiem? Czeka go śmierć lub życie bez alkoholu?

Wtedy ważą się losy tej sytuacji. Albo uzależniony uzna swoją chorobę i zdecyduje się na odwyk dla alkoholików lub inną formę leczenia, może też uchwycić się jakiejś różnicy między nim a członkiem AA.

Zobacz także:

Sprawdź prywatny ośrodek leczenia uzależnień Kraków, tak samo jak odwyk dla alkoholików. Dowiesz się ciekawych informacji.

Trzeźwiejący alkoholicy muszą zdawać sobie sprawę z możliwości nawrotu choroby alkoholowej. Podczas leczenia alkoholizmu Kraków pacjenci nabywają odpowiedniej nauki, aby radzić sobie z życiem po wyjściu z ośrodka, które nie uwzględnia alkoholu.

Pomoc dla osób uzależnionych